هر آنچه درباره ایزوگام باید بدانیم

ایزوگام چیست

ایزوگام چیست


ایزوگام چیست ؟ 

یکی از مشکلات جدی که در بیشتر ساختمان‌ها وجود دارد، مشکل نم و رطوبت بوده که اکثر اوقات خسارات زیادی را به ساختمان وارد می‌کند؛ اما راهکارهایی برای رفع این مشکل وجود دارد مثل ایزوگام ، قیرگونی و آسفالت که البته رایج‌ترین آن‌ها ایزوگام است. در این مقاله قصد داریم ویژگی‌های یک عایق رطوبتی خوب  و با کیفیت را بررسی کنیم تا بتوانید انتخاب بهتری برای خرید و نصب ایزوگام داشته باشید.

عایق رطوبتی یا همان ایزوگام یک نوعی پوشش مقاوم از قیر و الیاف مصنوعی می‌باشد که با استفاده از گرما  بر بستر بام و هر مکان مورد نظر نصب و چسبانده می‌شود تا از نفوذ آب و رطوبت به محیط زیر خود جلوگیری کند.

از ایزوگام برای عایق کردن سطوح مختلفی همچون پی، دیواره، کف و بام ساختمان‌ها و استخرها ، عایق‌کاری لوله‌های آب و گاز ، مخازن آب، سردخانه ها ، کانال های آب و زهکش ها، عایق کاری عرشه و پایه پل ها و تونل ها، پارکینگ های طبقاتی و همچنین  به عنوان لایه زیرین پوشش نهایی سنگ، سیمان،موزاییک برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به سطوح زیرین و جلوگیری از هدر رفت انرژی استفاده می شود.

شرکت سانال آذر تبریز، عایق های رطوبتی با کیفیت با استفاده از بهترین مواد اولیه موجود در بازار اعم از :  قیر صنعتی ۷۰/۶۰ ، مواد پلیمری به نام اتکتیک پلی‌پروپیلن  (APP) ، یک ‌لایه تیشوی نخ دار )، tissue ( یک‌ لایه پلی‌استر سوزنی (Polyester)  ، پودرتالک و پودر معدنی (Mineral Powder)، فیلم پلی‌ اتیلن (Polyethylene Film) ، فویل آلومینیومی (Aluminum Foil)، باند و چسب  تولید می کند که باعث مقاومت بسیار بالای ایزوگام ها در برابر، بارش باران، برف و رطوبت می شود.

ایزوگام با کیفیت چه ویژگی های دارد ؟

از مشخصات ایزوگام مرغوب می توان به این نکته اشاره کرد که در مرحله‌ی اول باید مورد تایید سازمان استاندارد قرار گرفته باشد. به طوری که بر روی رول ایزوگام نشان استاندارد و همچنین مشخصات استاندارد ایزوگام درج شده باشد. در ادامه می‌توان  با بررسی مشخصاتی همچون وزن و ضخامت رول ایزوگام از استاندارد بودن آن اطمینان حاصل کرد.

وزن رول ایزوگام را با ترازو می‌سنجند، به طوری که وزن استاندارد برای رول باید ۲/۰±40 کیلو گرم باشد. سازمان استاندارد وزن بین 38 تا 42 کیلوگرم برای هر رول را قابل قبول می‌داند. توجه داشته باشید که وزن بالای ایزوگام ملاکی از بالا بودن سطح کیفیتی محصول نیست. البته با سفارش مشتری از کارخانجات تولیدی ، ایزوگام‌هایی با کیفیت دولایه و وزنی در حدود 40  الی 42 کیلوگرم وارد بازار می‌شود.

در راستای بررسی ضخامت ایزوگام خوب ، از وسیله ای به نام کولیس استفاده می‌شود که 0.2±4  میلیمتر به عنوان ضخامت خوب در نظر گرفته شده و سازمان استاندارد ضخامتی بین ۸/۳ الی ۲/۴ را قابل قبول می‌داند.  به طور کلی ضخامت متوسط ۴ میلیمتر است. در مصارف خاص صنعتی هم با سفارش قبلی مشتری ،تولید کننده ها رول هایی با ضخامتی بالاتر از ۲/۴ تولید می‌کنند.

از مشخصه‌ی دیگر که باید مورد توجه قرار گیرد طول و عرض رول ایزوگام است که  یک ایزوگام خوب و استاندارد عرض ۱ متر و طول ۱۰ متر دارد و ایزوگام با طول ۹ متر یا ۱۱ متر از نظر سازمان استاندارد تایید نمی شود.

علاوه بر مشخصاتی که ذکر شد دارا بودن ضمانت نامه‌ی واقعی و بیمه نامه معتبر برای ایزوگام بسیار اهمیت دارد. اگر تهیه‌ی ایزوگام از مواد مرغوب و استاندارد و با سطح کیفیتی  بالا باشد، تولید کننده دیگر نباید از کیفیت محصول خود نگرانی داشته باشد و بدون هیچ نگرانی ضمانت نامه‌ی سلامت محصول خود را به مشتریان ارائه دهد.

همان طور که پیش تر ذکر کردیم ایزوگام مرغوب و با کیفیت به صورت پلیمری و با قیر خالص ۶۰-۷۰ درجه تهیه می‌شود و ایزوگام تولید شده با قیر خالص نسبت به قیر دمیده کیفیت و قیمت بالاتری دارد. طول عمر ایزوگام خوب را در حدود ۱۰ الی ۱۵ سال در نظر گرفته اند که البته به عواملی همچون آب و هوای محل اجرای ایزوگام ،تابش نور خورشید بر روی آن و همچنین شرایط نگهداری آن بستگی دارد. نکته‌ی جالب این است که با اولین بارش‌ها، ایزوگام نامرغوب و بی‌کیفیت خودش را نشان می‌دهد؛ فقط کافی است 

سری به پشت بام خانه‌تان بزنید!

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

    captcha

    × فروش مشاوره