ایزوگام چیست؟

ایزوگام چیست؟


ایزوگام چیست؟

ایزوگام چیست؟ از چه موادی ساخته می شود؟ لایه های تشکیل دهنده ایزوگام چیست و برای چه مصارفی کاربرد دارد؟ در این مقاله، سعی داریم به تمامی سوالات شما در مورد ایزوگام پاسخ دهیم.

ایزوگام (Isogam) نوعی عایق رطوبتی پیش ساخته است که از قیر و الیاف مصنوعی، مانند پشم شیشه تشکیل شده و از نفوذ آب و رطوبت به سطوح زیرین خود جلوگیری می کند.

یکی از مشکلاتی که در بیشتر محیط ها مانند ساختمان وجود دارد، مشکل نفوذ نم و رطوبت است که اکثر اوقات خسارت های زیادی را به محیط مورد نظر وارد می کند؛ راهکارهایی مانند عایق بندی با آسفالت، قیرگونی، استفاده از انواع عایق های رطوبتی، ایزوگام و غیره برای رفع این مشکل وجود دارد که البته رایج ترین و باصرفه ترین آن ها، استفاده از ایزوگام است.

ایزوگام، یک نوع پوشش مقاوم پیش ساخته متشکل از لایه های چندگانه مانند قیر و الیاف مصنوعی است که برای عایق بندی سطوح مختلف نسبت به رطوبت و نم مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع عایق با استفاده از گرما بر بستر بام و یا سطوح دیگر نصب می شود، و از نفوذ آب و رطوبت به محیط زیرین خود حفاظت می کند.

پیشینه ایزوگام

برای آشنایی دقیق تر با ایزوگام، بایستی تاریخچه پیدایش آن را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که گفتیم، ایزوگام یک نوع عایق رطوبتی است که اصلی ترین مواد تشکیل دهنده آن، قیر می باشد. اصطلاح عایق رطوبتی گسترده تر بوده و ایزوگام جزئی از آن به حساب می آید. روش عایق بندی از همان سالیان گذشته وجود داشته و انسان برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به محل زندگی خود، از روش های متفاوتی استفاده کرده است.

بر طبق گزارش های باستان شناسان که جزئیاتی از محل سکونت پیشینیان را بررسی کرده اند، ثابت شده است که آن ها از ترکیب قیر معدنی با خاک رس، برای عایق بندی محل زندگی خود و یا حتی به عنوان ملات استفاده می کرده اند. طی چهل سال گذشته، استفاده از قیرگونی و آسفالت برای عایق بندی ساختمان ها روشی مرسوم بود ولی به مرور زمان روش های سنتی جای خود را به عایق های قیری پیش ساخته یعنی ایزوگام ها دادند.

عایق رطوبتی پلیمری، اولین بار توسط کشور ایتالیا تولید شد، سپس در ایران از این روش عایق بندی جدید، الگوبرداری و بومی سازی شد. در ساخت این نوع عایق رطوبتی از قیر تقویت شده با پلیمر و الیاف پلی استر و تیشو استفاده می کنند. 

امروزه نیز برای عایق بندی محیط های مختلف نسبت به رطوبت ناشی از برف و باران از ایزوگام استفاده می کنند. زیرا این نوع عایق رطوبتی نسبت به تغییرات آب و هوایی فصول مختلف سال مقاوم تر بوده و با توجه به قیر استفاده شده در آن، دوام و ماندگاری بیشتری دارد. هم چنین با بهره گیری از دانش تخصصی به روز در این زمینه، عایق های متنوعی تولید می شوند که با مناطق مختلف و شرایط آب و هوایی گوناگون، سازگاری دارند. 

موارد کاربرد ایزوگام چیست؟

از ایزوگام برای عایق بندی سطوح مختلفی همچون دیواره و بام ساختمان ها، کف استخرها، عایق کاری لوله های آب و گاز، مخازن آب، سرویس های بهداشتی، باند فرودگاه، سردخانه ها، کانال های آب و زهکش ها، عایق کاری عرشه، پایه پل ها، تونل ها و پارکینگ های طبقاتی استفاده می شود. از دیگر موارد کاربرد ایزوگام این است که به عنوان لایه ی زیرین سطوح پوشیده از سنگ، سیمان و موزاییک به منظور جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت و هم چنین هدر رفت انرژی استفاده می شود.

 

ایزوگام
ایزوگام

 

لایه های تشکیل دهنده ایزوگام چیست؟

 

ایزوگام از لایه های متعددی تشکیل شده است، که هرکدام از لایه ها ویژگی های منحربفردی داشته و مقاومت بالای آن در برابر رطوبت، باران و برف را تامین می کنند. از جمله لایه های تشکیل دهنده  ایزوگام می توان به قیر پالایشگاهی 60-70، مواد پلیمری مانند اتکتیک پلی پروپیلن، لایه تیشو نخدار، پلی استر نبافته، پودر تالک، فیلم پلی اتیلن و فویل آلومینیوم اشاره کرد. در ادامه به بررسی هرکدام از این لایه ها می پردازیم.

1. قیر صنعتی 60-70: از جمله مهم ترین لایه تشکیل دهنده ایزوگام، قیر می باشد. مقدار قیر مصرف شده در ساخت عایق، خاصیت چسبندگی و به دنبال آن کیفیت ایزوگام را افزایش می دهد. هم چنین استفاده از قیر مرغوب در طول عمر و ماندگاری آن تاثیر بسزایی دارد.

2. مواد پلیمری: اتکتیک پلی پروپیلن جزء مواد پلیمری می باشد که در ساخت ایزوگام استفاده می شود.

3. تیشو نخدار (tissue): لایه تیشو نخدار از مواد پشم شیشه ای تشکیل شده است و خواصی شبیه به آن را دارد. این لایه مقاومت عایق رطوبتی را در برابر رطوبت فراوان،گرما و حتی شعله های آتش افزایش می دهد.

4. پلی استر سوزنی (polyester): لایه پلی استر سوزنی از بافته شدن پنبه های مصنوعی توسط غلطک های سوزنی ساخته می شود. لایه پلی استر در جذب بالای قیر نقش اصلی را ایفا می کند. ضخامت این لایه بسیار زیاد بوده و باعث افزایش طول عمر و ماندگاری عایق رطوبتی می شود. 

5. پودر معدنی یا پودر تالک (mineral powder): پودر تالک حاصل آسیاب سنگ تالک بوده و از چسبیدن لایه های رول به یکدیگر جلوگیری می کند.

6. فیلم پلی اتیلن (polyethylene film): لایه پلی اتیلن به عنوان لایه خارجی  مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی مشخصات ایزوگام تولید شده مانند نام، نشان استاندارد و غیره روی آن درج می شود.

7. فویل آلومینیومی (aluminum foil): این لایه شامل یک ورق آلومینیومی به ضخامت 14 تا 16 میکرون می باشد که از آن در تولید ایزوگام های فویل دار استفاده می شود. لایه آلومینیومی، عایق را در برابر عوامل محیطی خارجی مانند بارش برف و باران، تابش مستقیم نور خورشید، گرما و سرما محفاظت کرده و باعث افزایش طول عمر و دوام ایزوگام می شود. این لایه هم چنین، تابش نور خورشید را انعکاس داده و از نرم شدن لایه قیری در فصل های گرم سال و تخریب ایزوگام جلوگیری می کند.

 

جمع بندی

در این مقاله ایزوگام را تعریف کرده و دانستیم که نوعی عایق رطوبتی پیش ساخته است که اصلی ترین مواد تشکیل دهنده آن، قیر و الیاف پشم شیشه می باشد. هم چنین انواع لایه های تشکیل دهنده آن را بررسی کرده و خواص و کاربرد هرکدام را فهمیدیم. علاوه بر این ها با مزایا و کاربرد ایزوگام در محیط های مختلف و با شرایط های گوناگون آشنا شدیم.

در انتها، لازم به ذکر است که  شرکت سانال آذر تبریز یکی از بزرگترین مجتمع های تولید کننده عایق رطوبتی با استفاده از مواد اولیه درجه یک و مرغوب می باشد. این مجتمع، باکیفیت ترین ایزوگام را برای مصارف گوناگون شما تامین می کند، برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ ارتباط برقرار کرده یا با کارشناسان ما در واحد مشاوره و فروش تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!